Muzeum przyrodnicze

Muzeum Przyrodnicze

           W Smołdzinie przy ul. Bohaterów Warszawy 1a mieści się dyrekcja Słowińskiego Parku Narodowego.
           Nieopodal, przy ul. Mostnika znajduje się muzeum parku, które koniecznie trzeba odwiedzić. W porównaniu z innymi muzeami przyrodniczymi nie ma tu setek wypchanych zwierząt, lecz istnieje nad wyraz przejrzysta ekspozycja na temat krajobrazu, flory i fauny.
           Muzeum czynne jest codz. w godz. 9.00-17.00, poza sezonem krócej, do 15.30, ale klucze znajdują się w domu bardzo miłego kustosza Mariusza Zielonki, który chętnie oprowadzi po swoim królestwie.widok na budynek muzeum

           Przy wejściu jest m.in. mapa z planem parku. W I sali pokazano ptaki zimujące na wybrzeżu, zdjęcia ewolucji plaży, roślin tu występujących oraz ptaków wędrujących i gnieżdżących się w parku. W drugiej sali jest ciekawa plansza ze schematem jelenich poroży; poszczególne rogi nazywają się następująco: oczniak, nadoczniak, napierak i korona. W tej samej sali opisane są różnorodne lasy występujące na terenie parku: oles, brzezina bagienna, bukowy, rosnący na bagnach koło Kluk bór bażynowy oraz bagienny. Można też obejrzeć charakterystyczne rośliny i ptaki - po lewej stronie umieszczono pnie drzew, a w końcu sali wypchane ssaki.
Obecnie ekspozycja zajmuje 255 metrów kwadratowych powierzchni


góra strony